A raklapok kreatív újrahasznosításával teljesen egyedi, ízléses bútorokat is készíthetünk. Tudjál meg többet, milyen kreatív bútorokat készíthetsz egy kevés tervezéssel és összeszereléssel! Igazán egyedi megjelenéssel és stílussal rendezheted be az otthonodat, legyen az a terasz vagy a lakásod. De még a kertedben is tökéletesen mutat ez az újfajta design. A megvalósításhoz lépésről lépésre ajánlunk neked tökéletes gépeket, amivel gyerekjáték a munka!

Ha mersz kísérletezni, és van szabadidőd, akkor egy kis kreativitással igazi saját öko bútort tervezhetsz a hálóba, a nappaliba, a kertbe vagy ahova csak akarsz. A raklap bútor nagy divat mostanában. Népszerűségét annak köszönheti, hogy a raklap olcsó, és rendkívül könnyen variálható. Párnákkal, színes pléddel, huzattal ellátott szivaccsal gyorsan beilleszthető bármilyen irodai vagy otthoni környezetbe is. A kinézetet és a megjelenést a saját ízlésednek megfelelően variálhatod. A raklapbútor nagy előnye, hogy kevés befektetett idővel nagyon látványos és elegáns megoldást tudsz produkálni.

A raklap bútorok készítésének néhány főbb ismérve

A raklapok mérete változatos, de általában a 120 x 80, 120 x 100 és a 80 x 60 cm-es mérettel lehet a leggyakrabban találkozni. Teherbírásuk 600 és 1500 kg között mozog, ami függ a keresztlécek számától és a raklap méretétől. A raklapok jellemzően fenyő- és nyírfából készülnek. Fontos még tudni, hogy raklap és raklap között óriási különbségek lehetnek, mind minőségben, és megjelenésben. Mire gondolunk? Lehet vadonatúj raklapot is beszerezni, amivel viszonylag kevés munkánk lesz, de kaphatsz használtabb formában is, ami lehet, tele van szöggel vagy sérüléssel. Természetesen nem kell csüggedni, mert néhány előkészítő munkával, tökéletes és használható nyersanyag válhat belőle. A csiszolás és feldolgozás munkálatai előtt meg kell szabadulj a nem kívánatos szögektől, a kiálló, vagy letört szálkás felületektől.

Az új raklapokért 2500 Ft-ot is elkérhetnek, de ha nem raklapok forgalmazásával foglalkozó cégnél vásárolsz, akkor lényegesen olcsóbban is beszerezhetőek. Menj el tüzépekhez, kérdezz rá építkezéseknél, esetleg nagyobb kereskedőknél.

Ha egyedi raklap bútort szeretnél, akkor bizony fel kell tűrni az ingujjat. Sajnos nem olyan egyszerű feladat, mint amilyennek tűnik. Az alábbi lépéseket nem árt követni:

  1. Raklap bútor tervezés

  2. Méretre vágás

  3. Csiszolás

  4. Alapozás

  5. Festés

  6. Dekoráció

Pár szempontot tarts figyelembe. Ha ülőgarnitúrát tervezel, akkor a magassága kb. 30 és 55 cm között legyen, a mélysége pedig kb. 60 cm. Ne felejts el bele kalkulálni a szivacsok vagy párnák vastagságát sem. Étkező asztalnál vegyed figyelembe a székek magasságát. Legyen 75 cm-es szabad tér az asztallap alatt. Dohányzó asztaloknál, tárolóknál pedig természetesen a rendelkezésre álló tér a legmeghatározóbb.

Készülj fel arra, hogy a csiszolás, az alapozás és festés hosszadalmas folyamat. Figyelj arra, hogy ne folyjon el a festék, csak vékony rétegekben dolgozz. A dekoráció a legizgalmasabb rész. Itt lehet igazán kísérletezni: festhetsz mintákat, játszhatsz a felületekkel és textíliákkal. Igazítsd a lakás többi részéhez a raklap bútor kinézetét, de legyen egyedi is egyben. A legszebb a végeredmény, amikor a kész raklapbútorodba végre helyet foglalsz, és büszkén mutatod meg az ismerőseidnek, vagy a szomszédnak, milyen kreatív bútorod van!

A példa kedvéért nézzünk meg egy lehetőség szerint legegyszerűbb kivitelezést! Például egy gurulós dohányzóasztal elkészítését!

1. Szerezz egy raklapot
2. A raklapot érdemes az elkészítés folyamán lecsiszolni, felületét előkészíteni. Ehhez a legtökéletesebb megoldás ha egy rezgőcsiszolót használunk, egy közepes finomságú csiszolóvászonnal. (P60, P80)

A faipari gépeket, rezgőcsiszolókat itt találod a munkafolyamatokhoz...
Csiszolóanyagokat itt találsz a gépekhez...

  1. A csiszolás során törekedj arra, hogy olyan sima felületet érj el, mint egy hagyományos asztallap esetén. Tehát érdemes körültekintően átcsiszolni a felületet.

  2. A csiszolás után jöhet a fafelület alapozása, illetve festése...ehhez bármelyik barkácsboltban vásárolhatsz megfelelő festéket, vagy lazúr készítményeket.
    Minden festéshez szükséges anyagot beszerezhetsz akár nálunk is, a Házépítők Boltjában. (Nagymaros, Millennium sor 1802/2 szám alatt)

  3. A festés és száradás után nincs más dolgod, hogy felszereld a gurulós lábakat. Ha meg vagy ezzel, gyakorlatilag kész is van a raklap dohányzóasztal. Innentől már lehet finomítani a dolgokat, lehet rá üveglapot vágatni, vagy egyéb dekorációs és funkcionalitásában hasznos megoldással bővíteni a bútorunk. Néhány ötletet alább találsz, mint kedvcsináló megoldás.

Ugye a fenti példával élve, a lehető legegyszerűbb megoldást mutattuk be...bonyolultabb és összetettebb megoldások esetén, más gépekre is szükséged lesz, amit alább megtalálsz:

Fúrógépeket itt találod...

Csavarbehajtókat itt tudod megnézni...

Gyalukat itt kínáljuk neked...

A faipari gépeket itt nézd meg...

Raklap bútor ötletek képekben

Egyedi ülőgarnitúra kerti teraszra / összecsavarozott raklapokból



Gurulós, raklap dohányzóasztal, antikolt stílusban festve



Szimpla, natúr színre pácolt raklap franciaágy



Egyedi raklap LCD tv állvány, fehér színre alapozva

Vendégszoba, raklap pihenővel

Stílusos kerti garnitúra, juhar színre pácolt felületekkel, kézzel készített díszpárnákkal

(forrás, képek: internet raklapbútorok készítése)

Összehasonlít
Mehet
Ajánlat
Mehet

Összehasonlítás